[Törölt felhasználó] üzente 14 éve

Ha akkor éltél volna,- amikor JÖTTEK,- és "Felszabadítottak" minket,- ma nem mondanál BUTASÁGOKAT.

A FELSZABADULÁST a MEGSZÁLLÁSSAL egybemosni = a történelem MEGHAMISÍTÁSÁVAL!

Válasz

Papp Lajos üzente 14 éve

Kedves Borimama!
Nagyon egyet tudok érteni, valed. Én az első diplomámat a Szovjetunióban szereztem, Moszkvában. Köztük éltem (éltem nyugaton is, szintén egyetemistaként később)
Tapasztaltam egyet-s mást. Foglalkozásomból kifolyólag is voltam ott többször, sőt ha tetszik én szerencsésebb voltam mint a 6. német hadsereg, mert átléptem a Volgát. Voltam többek között Volgográdban is és természetesen a Mamayev-kurgán emlékegyüttesét is láttam. Mind a mai napig a Dicső Harcos Csarnokában díszőrség áll és vigyáza az öröklágot. Láttam a Szomorúság Terét és a reliefet is. Természetesen a Rodina Maty az egy felemelő és monumentális szobor és emlékhely.
Érdekes, hogy mennyire meg tudják becsülni a hősöket ott. Láttam a Don-kanyarnál elesett magyar-német-román katonák emlékművét. Érdekes módon még senkinek sem jutott eszébe eltávolítani onnan, csak azért mert esetleg az emlékművön az akkori címer az éppen nemszeretem dolgokat idéz. Szóval volna mit tanulni toleranciába tőlük – pedig azt hiszem, ha valaki szenvedett a németek barbárságától és fajelméleti őrjöngésétől a zsidók után ők voltak azok. Mégsem dúlják fel a katonasírokat és követelik valahova az áttelepítésüket. Például a Volgográd többek között a hősváros cím mellé a Francia becsületrend az Ordre national de la Légion d'Honneur tulajdonosa is.
Úgy gondolom, hogy persze egy háborúban előfordulnak atrocitások a civil lakossággal szemben minden oldalon ezt kár lenne tagadni.De először is nem ők jöttek ide elsőnek – mi mentünk oda a „határokat védeni” a Donnál,pedig az a történelmi Magyarország határaitól is néhány 100 km-re van. Aztán arról sem szabad megfeletkezni, hogy mi sem voltunk éppen grál lovagok a megszállt területen –bár ezt igyekeznek tagadni a mostani érvelők, de azt sem kellene tagadnunk. Továbbá azt sem szabad elfelejteni, hogy nekik mi ellenség voltunk, aki az ő földjüket akarta elvenni - és amikor idejöttek, nem válogattak, abban hogy most ki is volt ott náluk és ki nem. Ezt a magyarok sem tették meg, akkor, amikor oda mentek.
Én nem hiszem, hogy a műveltségi különbség, akkora lett volna, inkább dühöt és elkeseredettséget érezhettek – amire valljuk be, minden okuk megvolt, csak úgy csendesen megjegyzem – bár erre például Teleki is figyelmeztetett Horthynak irt levelében.
Ugyan akkor, jártam a Bundeswhernél is. Ott is egyetemistaként éltem – mármint az NSZK-ban (akkor még szó sem volt egyesülésről) Érdekes módon a katonának ott is nagyobb becsülete volt, mint nálunk Magyarországon. Az is érdekes, hogy ott sem bántották a katonasírokat és emlékműveket hiába volt ott a Szovjet címer az emlékművön. Sőt tudomásom van róla (láttam az egyik bázis múzeumában) –az ott lévő egység elődje harcolt a Szovjetunióba és Kievnél lelőtték a Sztálingrádi Fehét Rózsának nevezett orosz pilótanő gépét.
Mikor ez a parancsnokság tudomására jutott 3 órás tüzszünetet kértek, hogy katonáhozz méltó módon eltemethessék a pilótanőt. A múzeumban az ereklyék között megtalálható az üzenetváltás dokumentuma és a temetés képei például.
Én nem tudom miért pont, mi vagyunk ennyire neveletlenek és tiszteletlenek az elődeink irányába. Lenézzük a tőlünk keletebbre lévőket, de tanulhatnánk tőlük. És ácsingózunk a tőlünk nyugatabbra lévők felé, de nem tanulunk tőlük.

Válasz

[Törölt felhasználó] üzente 14 éve

Aki "történelmileg" annyira hülye,- hogy neki 1945 a SZOVJET MEGSZÁLLÁST jelenti,- az MENTHETETLEN.

Közveszélyes,- akit be kéne zárni ama intézmények egyikébe,- ami még a SOK TÖBBI BEZÁRÁSA UTÁN megmaradt. Mert ha az utcán "hagyjuk Őket" MASÍROZNI,- ebből még bajuk származhat: Ugyanis a NÉP (de a birka is) türelmes! De ha túlfeszítik azt a bizonyos HÚRT,- elszakad. A "megvadult tömeg" pedig úgy fogja ELSÖPÖRNI a szemetet az utcáról,- mint ahogy a MEGÁRADT FOLYÓK "Zúgva-bőgve tépik szét a GÁTAT" - és "el akarja nyelni a VILÁGOT"!
A jobban "érthetőség" érdekében kicsit KIFORGATTAM Petőfi Tisza című verséből vett idézetemet. De ebből is VILÁGOSAN LÁTSZIK!

Bármi legyen a választás eredménye!
"Habár felül a gálya,
Alul a víznek árja,
-Azért a VÍZ AZ ÚR"!

Válasz

Sebestyén Miklósné üzente 14 éve

Ja még annyit, hogy ha nem áldozták volna életüket oly sokan a felszabadulásért ki tudja, hogy jobb lett-e volna az életünk? Minden nép életéből ki lehet ragadni gonosz tetteket és azokon lovagolni de nincs értelme. Állandóan csak a múltban kotorásznak miért nem lehet lezárni? Azon kell siránkozni, hogy mi várható ebben a kis tyúkszarosa kis hazánkban. A lezárást nem felejtésnek képzelem, hisz az ártatlan emberek akik meg haltak mindíg itt lesznek velünk. Nem felejti el senki, de nem kell örökké feltépni a sebeket és örülni ha valakinek fáj. Biztos sok ember megszenvedte ezt a disznóságot. Maga a háboru egy szörnyűség volt nekem is mesélte az anyukám, amikor folyton le kellett szaladgálni a picében és egy egy közelben becsapódott bomba az egész több emeletes házat megrázta. El sem tudjuk képzelni mit élhettek át akkor az emberek. Az én szüleim a Váci út és Gyöngyösi utca sarkán lévő házban laktak és sok borzalmon mentek keresztül. Mégis örültek, hogy túl élték és nem rágódtak örökké a mult borzalmain. Mi mai emberek talán nem is bírnánk ki idegekkel amit a régiek. Nem kell állandóan ítélkezni nekünk meg pláne nincs jogunk, hisz nem mi szenvedtünk. Borimama

Válasz

Sebestyén Miklósné üzente 14 éve

Én ugyan a háboru után születtem, de azért hallottam egyet mást. Való igaz, hogy állitólag az oroszok akkor sok minden galádságot el követtek, de vegyük már számításba, hogy azok a kiskatonák nem az elit alakulatból jöttek, szegény barbár emberkék voltak akik közül sokan ezt szem és fül tanu mondta összetett kézzel könyörögtek agy kis enni, valóért mert még kajájuk sem volt még egy darab kenyér sem. Ahogy nem lehet az emberket és tetteiket általánosítani itt a cigányok bocs etnikumokra gondolok ott sem volt mindenki gazamber. Nekik is ki jár ami az etnikumnak. Tekintsük úgy az emlékművet, hogy az a szerencsétlen és tisztességesen viselkedő elesett katonák emlékműve. Egyébbként mi ezt nem érthetjük meg akik nem voltak részesei ennek a szemét háborunak, ott a nyomor a kilátástalan ság az éhség állattá tesz még az egyébbként rendes embert is. Soha se tudjuk meg milyen lehetett a sorsuk. Borimama

Válasz

Batori Zoli üzente 14 éve

Ha meggondoljuk a "Katinyi meszarlas"Sztalin orjongese,vagy csupan a szovjet katonak asszonyokat ,gyerekeket eroszakolo "felszabaditasat",azt a fosztogatast,amit szovjet testvereink elkovettek artatlan emberek ellen,kell a fenenek a fotereken emlekezni azokra.Janos valoszinuleg mas bolygorol szokott ide,s igy ezekrol nem tud semmit.Igazan befogadhatna mindet,es orizhetne sajat udvaran magass kofalakkal, kozben hivogathatna az utodokat gyonyorkodni azokban.

Válasz

Sebestyén Miklósné üzente 14 éve

Igen ezek az idők el múltak már, de talán nem kellene megfeledkezni a rról, hogy ezek az emberek akiknek emléket állítanak értünk haltak meg. Vénasszonynak van igaza mert ha ezek pólokon vagy plakátokon jelennének meg, akkor nem lenne helyes. De meg kell emlékezni az elesett kis katonákról, nekik is volt családjuk ők is hiányoztak valakiknek. Ezt már el felejtjük? Igen ez magyar sajátosság, hogy csak addig jó valami amíg kell a segítség aztán a levesbe vele! Nem így van? Egyébbként azt nem értem, hogy ha ez olyan irritáló akkor miért van virággal tele a talapzata? Ha nem volna a címer rajta akkor mit koszorúznának meg? az üres oszlopot? Miért kell a kákán is csomót keresni? Ennél nagyobb gondunk soha ne legyen. Borimama

Válasz

Roder János üzente 14 éve

Az európai fővárosokban a szovjet hősi emlékművek, a felszabadulást követő években történt felállításuk óta háborítatlanul állnak. A fasizmus elleni küzdelemben a legnagyobb véráldozatot a Szovjetunió szenvedte el. Európa felszabadításában - tetszik vagy sem - a nemzetközi kommunista mozgalom volt a legjelentősebb tényező. Ezen tények alapján a vörös csillag, a sarló-kalapács és a fasiszta jelképek között nem lehet egyenlőségi jelet tenni. Egyetlen magát európainak tartó kormányzat sem hozott ilyen - ostoba, és minden történelmi tapasztalatot nélkülöző - törvényt. Az inkriminált emlékművet egyébként, az egykori Szovjetunió és a jelenlegi Oroszország közötti billaterális egyezmény védi, amely többek között az emlékmű karbantartását is magában foglalja. Az emlékmű megrongálása a magyar törvények alapján, bűncselekmény amely büntetőjogi következményeket von maga után.
Nyilvánvaló, hogy a fasiszta eszmékkel rokonszenvező, egyének számára az emlékmű gyűlöletes. De úgy gondolom, hogy Európában élünk - bár ez néha kétséges számomra - és a tisztességes és a történelmi tényeket jól ismerő emberek számára nyilván való ennek az emlékműnek a jogossága.

Válasz

B Klári üzente 14 éve

Nekem is ez a véleményem. El kéne vinni a Mementó parkba.

Lajos nagyon jól összefoglalta, hogy csak a sokakat nyomasztó horogkereszt, (rubin) vörös csillag, (arany) sarló-kalapács pontos másának kell tiltottnak lenni, pont abból fakadóan, hogy sokakban mind a mai napig sebeket tép fel a látványa. Nekem ilyen volt a Szabadság téren meglátni azt a sarló-kalapácsos címert, amit Moszkvában annyit láttam tanulmányaim során meg régi fotókon az itthoni vállalatok, iskolák központi termeiben a falon. Ezek az idők elmúltak, már nem kell a szovjet felszabadítókat éltetni, mint ahogy azt a szobor márványtáblája hirdeti. Szerintem ez kimeríti a tiltott hatalmi jelkép ismervét, a kommunizmus és a szovjet csapatok köztéri éltetését. Én ennek eltávolítása mellett lennék. Kellemetlen emlékeket ébreszt.

Válasz

Batori Zoli üzente 14 éve

A velemennyel egyetertek,ha az az emlekmu nem egy kozteren all,hanem egy erre kialakitott emlekparkban.

Válasz

vénasszony 2 üzente 14 éve

Ez egy nagy marhaság. Mondjuk nevezzük az adott emlékművet történettudományi tárgynak. (És akkor beleeseik a "tudományos" kategóriába) Az egykori Szovjetuniónak ez volt a címere, ezt ma még sokan tudják, és egyáltalán nem baj, ha a fiatalok is megtudják, hacsak nem tanítják meg nekik a történelemórán.
Én még nem jártam Auschwitzban, de nehezen tudom elképzelni, hogy az ottani emlékmúzeumban sehol sem szerepel a horogkereszt ábrázolása. Ez a Szovjetunió zászlója ott, ezen az emlékművön a helyén van. Természetesen nem kellene szemet hunyni azon, ha pólókon, vagy reklámokban, plakátokon lépten-nyomon használnák. Az valóban irritálhatná azokat az embereket, akik eme rezsim alatt szenvedtek politikai véleményük miatt. De azt, hogy az emlékművön rajta van, ami eredetileg is hozzátartozott, és így egységes egész, én nem találok semmi kifogásolnivalót. Éppen az egység megbontása okozna történelemhamisítást!

Válasz